Ciechanów - atrakcje dla całej rodziny

Ciechanów - atrakcje dla rodzin z dziećmi


Jako że nie lubimy zbyt długo siedzieć w jednym miejscu, kolejny raz ruszyliśmy na wyprawę - tym razem nie góry i cuda natury, a Ciechanów i miejskie atrakcje dla całej rodziny. Na wycieczkę wybrała się z nami Ciocia Ania. W planach mieliśmy odwiedzenie Zamku Książąt Mazowieckich  oraz Parku Nauki Torus

Ciechanów - miasto pełne historii


Zamek Książąt Mazowieckich


Budowę Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie rozpoczęto w 1355 roku. Do obecnych czasów zachował się obrys murów zewnętrznych oraz dwie baszty. Niedawno twierdza przeszła rewitalizację. W dolnej części, w dobudowanym Domu Małym, można podziwiać eksponaty z wykopalisk geologicznych prowadzonych na terenie Zamku. Znajdziemy tam stare monety, miecze i inne fascynujące skarby…  Zwiedzającym udostępniono także baszty, w których można obejrzeć multimedialne prezentacje poświęcone historii tego miejsca. Pozostała część Zamku nie została odnowiona. Można jednak podziwiać ruiny zewnętrzne i uruchomić wyobraźnię, która może zaprowadzić wszędzie i nie ma dla niej żadnych granic. Wspólne snucie historii i opowieści, wymyślanie gdzie co było i jak to się na zamku żyło, może być doskonałym urozmaiceniem wycieczki.

Muzeum Szlachty Mazowieckiej


W zamku dowiedzieliśmy się, że w Ciechanowie można także zwiedzić Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Ponieważ pogoda dopisała, wybraliśmy się również i tam. Do Muzeum dotarliśmy głównym deptakiem miasta. Obejrzeliśmy wystawę porcelany, a także prawdziwe skrzynie pełne skarbów, które specjalnie dla nas otworzyła Pani z obsługi muzealnej. Dowiedziałyśmy się, jak wyglądały różnego rodzaju narzędzia i sprzęty używane dawniej w domach szlacheckich. Zaskoczeniem dla nas wszystkich była lokówka rozgrzewana węgielkami z paleniska. W muzeum można także zobaczyć, jak wyglądały przedwojenne mieszkania żydowskie.

W każdy czwartek zarówno Zamek Książąt Mazowieckich jak i Muzeum Szlachty Mazowieckiej można zwiedzić bezpłatnie. Wystarczy odebrać wejściówkę w kasie.

Ciechanów - nauka przez zabawę pod wieżą ciśnień - Park Nauki Torus


Kolejnym punktem naszej wizyty w Ciechanowie był Park Nauki Torus. Jest to miejsce umożliwiające zwiedzającym samodzielne eksperymentowanie i badanie praw rządzących światem.  Można sprawdzić jak budować domy, by przetrwały trzęsienie ziemi, wznieść się na latającym dywanie czy odkryć tajniki iluzji...  Ponieważ nie ma tam tłumów – w odróżnieniu od warszawskiego Centrum Nauki Kopernik – można bez żadnych ograniczeń i dowolnie długo korzystać z interaktywnych atrakcji. W wakacyjny dzień w ciągu dwugodzinnego pobytu spotkaliśmy tam raptem 3 osoby. Park Nauki Torus znajduje się  pod wieżą ciśnień, której nie sposób nie zauważyć, spacerując po Ciechanowie.

Jeżeli będziecie w okolicy, polecam odwiedzić Ciechanów - jak widzicie, znajdą się w nim atrakcje dla całej rodziny.