Piórkowe zabawy

Piórkowe zabawy


Czy wiecie, że piórkowe zabawy to nie tylko wspaniały trening logopedyczny, lecz także doskonałe ćwiczenia wzmacniające koncentrację i skupienie? To bardzo ważne życiowe umiejętności, a możemy je rozwijać podczas prostych prób zapanowania nad kolorowymi piórkami.

Oto kilka przykładów, jak można wykorzystać barwne piórka w zabawach oddechowych i sensorycznych.


Łaskotki


Łaskotanie po różnych częściach ciała i głośne ich nazywanie – radosne łaskotki pomagają dziecku poznawać własne ciało i nazywać jego części.


Znajdź mnie


W pojemniku lub  pudełku umieszczamy niewielkie przedmioty – mogą to być nasze kolorowe ludziki, żetony i kulka od szufladki albo cały zestaw do osadzania, samochodziki lub cokolwiek innego. Elementy zakopujemy w piórkach. Zadaniem dziecka jest odnaleźć zasypane skarby, by później użyć ich w kolejnej części zabawy – ludziki mogą być dopasowywane do barwnych płytek, autka parkowane w garażu itd.


Ale podmuch


Kładziemy piórko na różnych przedmiotach w domu i zdmuchujemy je z nich np. z komody, z kanapy, ze stołu itd. Można też wykorzystać części ciała – dłoń, ramię, własne stopy albo części ciała rodzeństwa lub rodzica i z nich zdmuchiwać piórka.

Niespadajka


Zadaniem dziecka jest dmuchanie w piórko i jak najdłuższe utrzymanie go w powietrzu – tak, aby nie spadło na podłogę.


Uciekające piórko


Do zabawy potrzebne będą pudełka różnej wielkości. Umieszczamy piórko w kartonie, a zadaniem dziecka jest takie kontrolowanie oddechu, aby piórko przemieszczało się wewnątrz ścianek pudełka, lecz nie wyskoczyło z niego. Zmiana wielkości pojemnika spowoduje wzrost trudności zadania.


Ścigające się piórka, czyli wielki wyścig


Na podłodze wyznaczamy trasę wyścigu – w wersji trudniejszej wyodrębniamy konkretny tor, po którym będą poruszały się piórka, w łatwiejszej zaznaczamy tylko miejsce startu oraz linię mety. Zadaniem dziecka jest kontrolowane podmuchiwanie, dzięki któremu piórka pokonają trasę. Można zorganizować dwa wyścigi równoległe lub, posiłkując się stoperem, urządzić zawody na czas.


Piórkowa przepychanka


Dzieci (lub dziecko i rodzic) siadają naprzeciwko siebie. Każde z nich ma piórko w innym kolorze. Zabawa polega na przepchnięciu piórek w obu kolorach na połowę przeciwnika. Przepychanki odbywają się oczywiście za pomocą wydychanego powietrza. Aby zwiększyć poziom trudności, możemy użyć więcej niż jedno piórko.

Wietrzyk czy wicher


Do tej zabawy będą dodatkowo potrzebne sznurek i wykałaczka. Najpierw trzeba stworzyć prosty wiatromierz. By to zrobić, wystarczy przymocować piórko do sznurka właśnie za pomocą wykałaczki.piórkowe zabawy - wietrzyk czy wicherek

Zadanie dziecka polega na udawaniu wiatru – raz będzie to leciutki wietrzyk, innym razem silny burzowy podmuch. By urozmaić zabawę, można opowiadać historyjki o wietrze. Dziecko musi dostosować i kontrolować podmuchy zgodnie z tym, co usłyszy. Zabawa może pomóc w utrwalaniu nazw różnych rodzajów wiatrów. Dziecko raz będzie delikatnie podmuchiwało, udając poranną bryzę, a w innej części opowieści może usłyszeć o wichurze, halnym lub huraganie, więc będzie nadymać policzki z całych sił i dmuchać jak najmocniej.

 

Życzę udanej zabawy! Mam nadzieję, że znajdziecie tu inspirację na ciekawe zabawy wpierające rozwój Waszych dzieci. Niedługo na mojej stronie przedstawię Wam także kilka propozycji plastycznych z wykorzystaniem kolorowych piórek.