Łączenie kolorów - zabawy z kolorami do wykonania w domu

Dzieci od najmłodszych lat uwielbiają zabawy z kolorami. Wielobarwne elementy przykuwają ich uwagę u cieszą oczy, a rodzice mogą wykorzystać je do nauki nazw kolorów. W naszym sklepie możecie kupić piękne pomoce edukacyjne Montessori, które pomagają w rozwijaniu percepcji wzrokowej i innych ważnych umiejętności. Świetnym pomysłem jest także samodzielne przygotowanie zabaw i eksperymentów z kolorami. Oto nasze propozycje:

Łączenie kolorów – wersja ze szklankami


Zabawa w łączenie kolorów to interesująca i rozwijająca propozycja. Na pewno spodoba się nawet najmłodszym, jednak my proponujemy wykorzystać ją przede wszystkim z trochę starszymi maluchami, które właśnie uczą się nazywać kolory. Odkrycie, jak różne barwy mieszają się ze sobą i zmieniają w inne, na pewno będzie dla nich fascynujące!

Do wykonania eksperymentu będziecie potrzebować:

  • pięciu niewielkich szklanej (ten samej wielkości),

  • pasków ze złożonych ręczników papierowych,

  • barwników spożywczych w podstawowych kolorach (żółtym, niebieskim i czerwonym),


W trzech szklankach rozpuśćcie po jednym barwniku, ustawcie je w rzędzie, a dwie puste szklanki wstawcie pomiędzy te z kolorami. Włóżcie jeden koniec ręcznika papierowego do szklanki z wodą, a drugi – do stojącej obok pustej. Stwórzcie w ten sposób „mosty”, przechodzące od pierwszej szklanki do drugiej, od drugiej do trzeciej, i tak dalej.Po kilku chwilach kolorowa woda zacznie „przechodzić” po ręczniku papierowym do pustych szklanek. Będziecie mogli zaobserwować, jak w pustych szklankach pojawia się kolorowa woda oraz jak dwa różne kolory mieszają się ze sobą. Woda będzie „przelewała” się do pustych szklanek aż do momentu, kiedy poziom wody we wszystkich będzie równy. Spróbujcie wyjaśnić dzieciom, dlaczego tak się dzieje!


Łączenie kolorów – wersja ze szklanką i miską


Jeśli chcecie pobawić się w mieszanie kolorów, ale obawiacie się pobrudzenia rączek namokniętym papierem – przygotowaliśmy nieco czystszą propozycję.

Tym razem przydadzą się


  • niewielkie przezroczyste szklanki,

  • przezroczysta miska,

  • barwniki spożywcze w podstawowych barwach


Zabawa jest niezwykle prosta. W każdej szklance należy rozpuścić jeden barwnik. Jedną ze szklanek wstawcie do miski. Następnie przelejcie do miski zawartość innej szklanki. W miejscu, gdzie płyny się pokrywają, powstanie zupełnie nowy kolor! Dla maluchów rozpoczynających przygodę z kolorami ten eksperyment będzie prawdziwą magią!

„Malowanie” róży


Ta nietypowa zabawa powinna szczególnie spodobać się małym fanom pięknych kwiatów. Będziecie potrzebowali:

  • białej róży,

  • wazonu,

  • barwnika spożywczego w dowolnym kolorze,


Wodę z rozpuszczonym barwnikiem wlejcie do wazonu i wstawcie do niego różę. Z upływem czasu zaobserwujecie, jak kolor płatków zmienia się, zgodnie z kolorem barwnika.

Jeśli Wasze dzieci są wyjątkowo ciekawe świata, spróbujcie przeciąć dolną część łodygi róży na pół i wstawić ją do dwóch naczyń, wypełnionych wodą w dwóch różnych kolorach. W ten sposób zabarwicie część płatków na jeden, a część na drugi odcień.

Kolorowe ludziki Montessori


Ostatnia propozycja ma w sobie niewiele z szalonych eksperymentów, za to pomoże rozwijać wiele różnych umiejętności. Proponujemy zestaw pomocy edukacyjnych Montessori, składający się z kolorowych drewnianych płytek oraz pasujących figurek ludzików. Co ważne, figurki zostały wykonane z jednego kawałka litego drewna, aby uniknąć ryzyka rozłożenia ich na mniejsze elementy. Kolorowe ludziki Montessori  

Zadaniem dziecka będzie ułożenie ludzików przy płytkach tak, aby pasowały do siebie odcieniami. To doskonałe ćwiczenie m.in. na motorykę małą i koncentrację.

Kolorowe płytki występują w naszym sklepie zarówno w wersji z barwami podstawowymi (dobre dla najmłodszych), jak i z gradacjami różnych odcieni (świetne dla starszaków). Zabawki te są przeznaczone dla dzieci, które samodzielnie siedzą.

Przetestujcie zabawy z kolorami i wybierzcie tą, którą Wasza pociecha najbardziej polubi. Pamiętajcie też, aby regularnie zaglądać do nas po nowe pomysły na wspólne spędza